De Surplus Radio Society is opgericht in 1995 en heeft zich ten doel gesteld de historische en inhoudelijke kennis van radiocommunicatie-installaties te bewaren, te vergroten en toegankelijk te maken.
De leden trachten dit doel te bereiken door historische radioapparatuur met de bijbehorende componenten weer in de originele staat en operationeel te maken. Het betreft merendeels militaire surplus-apparatuur, maar ook surplus-materiaal van civiele, luchtvaart en maritieme oorsprong.
Deze doelstelling wordt in praktijk gebracht door als vereniging radio-rondes te organiseren en velddagen, waarbij het gebruik van historische apparatuur en veel gezelligheid centraal staan.
De organisatie van de Velddagen stelt de leden in staat om de historische apparatuur te gebruiken op de manier waarop en waarvoor ze oorspronkelijk bedoeld was. Ook zijn de velddagen de uitgelezen kans om met antennes te experimenteren en ze te testen. Omdat helaas niet iedereen in staat is om de velddagen te bezoeken, is er ruimschoots communicatie tussen historische stations op het veld en de thuisblijvers.
Naast de velddagen in het voor- en najaar, organiseert de vereniging ook diverse themadagen: de Technodagen, gevarieerde bijeenkomsten waarbij gezellige ontmoetingen, lezingen, demonstraties en na afloop een ruilbeurs ingrediënten zijn en de Dumpschool-sessies waarbij men bijeenkomt om een bepaald apparaat onder de loep te nemen, te repareren of aan te passen. Ook is er de GRC-9-dag: een themadag volledig gewijd aan deze iconische radio-set die wereldwijd is gebruikt door vele krijgsmachten.
Aan technische support is er uiteraard geen tekort. Door de lange en diepgaande ervaring van vele leden is er doorgaans geen probleem dat niet kan worden opgelost.
De historische apparatuur die gebruikt wordt is qua leeftijd en oorsprong zeer divers. Er is veel Amerikaanse-, Engelse en Duitse apparatuur vanuit de tweede wereldoorlog in omloop. Regelmatig zien we ook de Russische sets voorbijkomen, maar er zijn ook veel modernere sets van uiteenlopende makelij beschikbaar die door de verschillende krijgsmachten van vooral Europese landen vanaf de jaren 50 tot nu werden gebruikt.
Elk kwartaal verschijnt ons clubblad: het SRS-Bulletin. Dit fraaie, in kleur gedrukte tijdschrift, bevat allerlei informatie, artikelen en wetenswaardigheden over de door onze leden gebruikte apparatuur. De meeste artikelen worden door de leden zelf geschreven en door de redactie tot een schitterend tijdschrift verwerkt. Klik op de link hieronder voor een voorbeeld.
Wekelijks verzorgen de leden van de Surplus radio Society verschillende radiorondes. Dit gebeurt in CW, ook wel Morse genoemd en in AM. Omdat de meeste leden ook zendamateur zijn kan er tijdens deze rondes breed met de historische apparatuur worden gewerkt. Van het laatste nieuws over onze hobby tot een mooi verhaal komen ter tafel. Dit alles wordt omlijst en in goede banen geleid door de rondeleiders die ervoor zorgen dat er niemand vergeten wordt.
Het bestuur
Het bestuur van de Surplus Radio Society wordt gevormd door:
– | Voorzitter |
Nico van Dongen | Secretaris |
Ambro van Hoof | Penningmeester |
Joeri Frenaij | Bestuurslid / Webmaster |
Anton Kroes | Bestuurslid |
